Sosyal Hayatın Tadı BURFAŞ
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
 
blog

BALİBEY HAN SOSYAL TESİSİ

Kafe menüsünü görüntülemek için tıklayınız.

500 YILLIK TARİHİ EŞSİZ BURSA MANZARASIYLA KEYİFLİ BİR MOLA İÇİN BALİBEY HAN SİZİ BEKLİYOR

15. yüzyıl sonlarında döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han Hisar Kapı altında, Kırkmerdivenler yanındadır. Döneminde ticaretin kalbi Kapalıçarşı’daki dükkanlara mal satmak ya da mal almak için kent dışından gelen kafilelerin konaklama ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yaptırılmıştır.

Gazi Timurtaş Paşa ve Okçu Baba Türbelerinin arasında yer alan 64 odalı han, Bursa’da üçkatlı olarak yapılmış yegane handır.

Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Balibey Han, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çalışmaları ile 2006 yılında restore edilmeye başlanmış ve 2009 yılında ‘’Balibey Han Geleneksel El Sanatları çarşısı’’ olarak Bursa şehri ile buluşturulmuştur.

Yapıldığı dönemin plazası olarak nitelendirilebilecek olan Balibey Han’ın; 1950’li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970’li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı biliniyor.

Yapının orta katında geleneksel el sanatlarından çeşitli örneklerin icra edildiği 30 adet atölye ile sergi ve toplantı salonu bulunmaktadır.

En üst katta ise misafirlerine hoş bir Bursa manzarası hediye eden teras kafe hizmet veriyor. İç merdivenleri kullanamayanlar için Balibey Han teras kafeye, hanın üst giriş kapısından da girmek de mümkün. Leziz tatlılardan ufak atıştırmalıklara, farklı aromalara sahip kahve ve çay çeşitlerinden soğuk içeceklere zengin bir menüye sahip kafeteryada esintinin ve Bursa’nın tadına varabilirsiniz. Ayrıca; kahvehane’nin loca şeklinde iki kapalı odası da aile toplantıları ya da arkadaş organizasyonlarınız için hizmetinizde.

İlk başkent Bursa’da 500 yıllık tarihi ile şehrin göbeğinde yükselen Balibey Han Geleneksel El Sanatları çarşısı, adımınızı attığınız andan itibaren ruhunuzu kaplayan bir huzur ile sizi büyülüyor.

Balibey Han Sosyal Tesisi’nde sizi Osmanlı mimarisinin etkileyici yapısına sahip taş duvarları ve mekana boyutsal bir zenginlik katan görkemli kemerleri ile sizi tarih sayfaları arasında yolculuğa çıkartır.

Bursa’nın sanatı kültürle; tarihi lezzet ile harmanlayan 500 yıllık bekçisi...

 

Balibey Han Hizmetleri: Kafeterya, Sanat Atölyeleri ve Toplantı Salonu mevcuttur.

Kapasite: Kafeterya 200 kişi, toplantı salonu 40 kişi'ye hizmet vermektedir.


İletişim

Eposta : balibeyhan@burfas.com.tr
Telefon : 444 9 444 / 2050 - 0224 800 2050
Fax : 0224 800 2077
Adres : Osmangazi Mahallesi 2. Osmangazi Caddesi No:10 Osmangazi / Bursa

Paylaş :